/

Kışlık Turşu Maliyeti 150 Liradan Başlıyor

Okuma Süresi : 2

KAYSERİ, (BGC) – Kış mevsiminin yaklaşmasıyla bu yıl turşu kurmak için gereken fiyatlar geçen yıla göre yüzde 70 arttı. Bu sene 4 kişilik bir aile için turşu kurmak en az 150 lira oldu.

Bu yıl ki turşu fiyatları hakkında bil veren Abdullah Sarıbaş, “Bu seneki fiyatlar geçen seneye göre yüzde 70 yüksek. Ucuz olan hiçbir şey yok. Turşuluk satıyoruz. 4 kişilik bir ailenin turşuluğu en aşağı 150 lira. Acur 5 lira, kelek 4 liradan başlıyor 7,5 liraya kadar çıkıyor. Kornişon fiyatları ise 6 liradan başlıyor 8 liraya kadar çıkıyor. Biber 12 sarımsak ise 15 liradan satılıyor. Sarımsak fiyatları aynı ama sirkenin litre fiyatı geçen yıla göre yaklaşık 2 lira arttı. Bu sene zaten ucuz olan hiçbir şey yok” diye konuştu.

Vatandaşın turşu kurarken ürünlerin tazeliğine dikkat etmesi gerektiğini belirtti.Tarım marketleri hakkında da konuşan Sarıbaş, “Bu sene her şey pahalı birde devletimiz şunu söylüyor bunu özellikle söylüyorum. Tarım marketi açıyoruz diyorlar, bunu biliyorsunuz tarım marketi ile normal market arasında fark yok. Cumhurbaşkanımızda yüzde 50 ucuz diyor. ‘Nasıl ucuz oluyor?’ Bunu lütfen açıklasınlar. Televizyondan gördüğümü söylüyorum. 5kg zeytin yağında 2 lira oynuyor. 2 lirayla yüzde 50 ucuz mu oluyormuş. Tazeliğine dikkat etmesi gerekiyor. Kornişon alırken yumuşaklığına değil kırıp bakılması gerekiyor. Turşuluk malzemesi suda sertleşir. Durduğu yere ve sıcaklığına göre turşu kurulduktan sonra en az 2-3 ay beklemesi lazım” dedi.

bir cevap yazınız

Your email address will not be published.

Önceki Haber

4’üncü Katın Balkonundan Düşen Çocuk Ağır Yaralandı

Sonraki Haber

Daha önce kendisini vuran bacanağını bu kez o vurdu

0 £0.00