Kayseri Üniversitesi 2021-2022 Akademik Dönemi Açış Dersi Gerçekleştirildi

Okuma Süresi : 6

KAYSERİ,(BGC)-Kayseri Üniversitesi 2021-2022 Akademik Dönemi Açış Dersi etkinliği kapsamında Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya “Ahilik Değerleri ile Günümüzü Anlamak” konulu, Kayseri 2021 Yılı Ahisi, İşadamı ve Nuh Naci Yazgan Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Mustafa Nevzat Özhamurkar da “Yaşayan Ahi” konulu açış dersi verdiler.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan açış dersi etkinliğinde üniversitemizin tanıtım filmi izletildi.

Açılış konuşmalarında Kayseri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa, yüz yüze eğitimin yeniden başlaması ile davetlilerle, öğrencilerle bu tür etkinliklerde salonlarda yeniden beraber olmaktan büyük mutluluk duyduklarını kaydetti ve düzenlenen etkinliğe katılım sağlayan herkese teşekkür etti.

Kayseri Üniversitesi’nin misyonun ifadesinde de belirtildiği üzere uygulama ve proje odaklı, iş dünyası ile bütünleşen, bölgesel kalkınmaya katkı sağlayan, nitelikli eğitim-öğretim hizmetleri ile nitelikli insan kaynağı yetiştiren bir üniversite olmasının yanı sıra kadim kültürümüz ile geleneksel değerlerimize sahip çıkan, öz unsurlarımıza yönelik farkındalık oluşturan bir üniversite olduğunu kaydeden Rektör Karamustafa, “1200’li yıllarda Ahi Evran tarafından kurulan bir esnaf dayanışma teşkilatı olan Ahilik, kardeşliği, cömertliği, yiğitliği, fedakârlığı, doğruluğu, dürüstlüğü, ahlakı, sanatı, aklı ve bilimi esas alır. Esnafın kurallarını ortaya koyan başarılı bir sistem olan Ahilik, ticarette doğruluğu emir kılar. Günümüzün esnaf odalarına benzer bir işlevi olan Ahilik, bütün güzel özelliklerin birleştiği bir düzendir. Biz Kayseri Üniversitesi olarak Ahiliğe büyük önem vermekteyiz. Özellikle mezuniyet törenlerinde bizim kültürümüzde hiçbir olmayan uygulamaların yerine, bizim kadim kültürümüzün ve Anadolu irfanının önemli bir parçası olan Ahilik kültüründen gelen şed kuşatmayı mezuniyet törenlerimizde yaşatmaya çalışmaktayız. Biz biliyoruz ki öğrencilerimize mezuniyet törenlerin bağladığımız bu kuşak, bilgelik kuşağıdır, tecrübe kuşağıdır, sadakat kuşağıdır ve sabır kuşağıdır. Devlete, millete, bayrağa, ana ve babaya, kadim değerlere bağlılığın bir göstergesidir. O yüzden biz şed kuşatmayı önemsiyoruz ve bu konuda farkındalık oluşturmayı hedefliyoruz” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya “Ahilik Değerleri ile Günümüzü Anlamak” konulu açış dersinde Anadolu’da ahilik teşkilatının kurucusu Ahi Evran’ı anlattı.

Rektör Karakaya, “Ahi Evran, devrin ünlü alimlerinden dersler almış, iyi bir eğitim görmüş bir alimdir. Ahi Evran, Ahilik teşkilatının kuruculuğu dışında devrinin önemli bir filozofu, fikir ve dava adamı olarak karşımıza çıkmaktadır” dedi.

Ahiliğin bir düzenin, nizamın, intizamın adı olduğunu belirten Rektör Karakaya, ahilik öğretisinin iyi bir esnaf ve iyi bir insan olmayı tarif ettiğini söyledi.

Kayseri 2021 Yılı Ahisi, işadamı ve Nuh Naci Yazgan Üniversitesi Rektörü Mustafa Nevzat Özhamurkar da “Yaşayan Ahi” konulu açış dersinde Kayseri’de yükseköğretimin başlangıcı ve o dönem Kayseri’de yükseköğretim için yapılanlar hakkında bilgiler verdi.

Ahilik kültürü ile yaptıkları iş hayatından anılarını da anlatan Özhamurkar, esnaflıkta doğruluğun, dürüstlüğün verilen sözün önemine dikkat çekti ve eğer bir hedefe ulaşılmak isteniyorsa mutlaka doğru olunması gerektiğini ifade etti.

Açış dersinin ardından konuşmacılara plaket takdimi yapıldı ve toplu fotoğraf çekiminden sonra açış dersi etkinliği sona erdi.

bir cevap yazınız

Your email address will not be published.

Önceki Haber

Cevizler Yeşersin Gesi Bağları Şenlensin Tarla Günü Düzenlendi

Sonraki Haber

Otomobilin Şarampole Devrildiği Kazada Sürücü Öldü

0 £0.00