/

Kayseri Bağımsız Gazeteciler Cemiyeti’nden Açıklama

Okuma Süresi : 3

Gazeteci Jale Ahıskalı’nın kendi sosyal medyasında yayınlamış olduğu bir içerik sonrasında, Talas Belediyesi tarafından sosyal medya üzerinden verilen cevap ile ilgili açıklamamızdır.

Sayın yetkili ve yöneticiler!


Gazetecilik, tüm toplumu ilgilendiren konularda haber üreten, bu süreçte farkındalıklar oluşturan ve halkı bilgilendiren, kamuyu denetleyen bir meslek dalıdır.


Bir meslektaşımızın hiçbir harfine katılmayacağımız ama kendi fikri iradesi ile yaptığı açıklamaya karşı, bir kamu kurumunun yapması gereken tekzip hakkını kullanmak yahut hukuki yollar ile hakkını aramaktır. Talas Belediyesi’nce yapılan açıklamada yer alan, yanlış anlaşılmaların giderilmesi, doğru bilginin kamuoyu ile paylaşılması doğru olmakla birlikte, “gazeteciyim” ayaklarından her gün para dilenenlerin, istediğini alamayınca bu tür oyunlara başvurmalarına şaşırmıyoruz” açıklaması, gerek meslek gerekse şehrin saygınlığı için aşılmaz bir yara olarak tarihe not düşülmektedir.


Nasıl ki gazeteciler, hırsızlığı, tacizciliği, rüşvetçiliği, vatan hainliği, FETÖ’cülüğü ispatlanmış siyasetçileri emsal alarak tüm siyasetçileri genellemiyor ya da siyasetçilik kurumuna saldırmıyorsa, sizler de kamu yönetiminde ki, seçilmiş ve halka hizmet etmek için bu makamları işgal eden insanlar olarak, karşınıza çıkan bir olay sonrasında bir meslek grubunu ifade ederek açıklama yapamazsınız.


Gazeteciler dilenci değildir. Gazetecilere gayri resmi yollardan, yüzbinleri bulan ve aşan ödemeler yapıyorsanız, bu sizin sakladığınız hataları ve bu hatalara ortak olan, adına “gazeteci” diyemeyeceğimiz kişilerin ispatıdır. Eğer ki resmi yollardan, bayramdan bayrama göndermiş olduğunuz ve vergileri çıkınca 3 kişilik yemek parası etmeyen basın ilanlarınızı kastediyorsanız, basını ne ara bu denli muhtaç hale getirdiğinizi sadece belediyeniz olarak değil, kamu vicdanı olarak bunu kendinize sorunuz.

Mustafa Bayram
Kayseri Bağımsız Gazeteciler Cemiyeti Başkanı

bir cevap yazınız

Your email address will not be published.

Önceki Haber

Kayseri Bağımsız Gazetecileri Cemiyeti 1. Olağan Genel Kurul Duyurusu

Sonraki Haber

Yurt Dışındayken ‘Seyyar Satıcılık’tan Ceza Aldı

0 £0.00