//

İkinci El Cep Telefonu Alırken Dikkat !

Okuma Süresi : 5

KAYSERİ,(BGC)- Cep telefonu alım ve satımında dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunuyor. Alım- satım işiyle uğraşan Celalettin sarı, ikinci el telefon alırken dikkat edilmesi gereken hususları anlattı.

Cep telefonu alımı yaparken dikkat edilmesi gereken hususlar bulunuyor. Cep telefonu alım ve satımı işi yapan Celalettin sarı, ikinci el telefon alırken nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunu anlattı.

“VATANDAŞLAR SEKTÖRDEKİ DURGUNLUKTAN DOLAYI İKİNCİ EL TELEFONA YÖNELİYOR”
İkinci el telefon alırken içeriğine dikkat edilmesi gerektiğini belirten Celalettin Sarı; “Vatandaşlar şuan da sektördeki durgunluk ve piyasadaki para azlığından dolayı ikinci el telefona yöneliyor. İkinci el telefon alırken bataryasına, pil ömrüne, kamerasına ve ekranına dikkat etmelerini öneriyorum. Alırken de belli başlı yerlerden, güvenilir noktalardan almalarını tavsiye ediyorum. Bunun haricinde faturasının ve kutusunun olmasına önemle bakmaları iyi olur.” dedi.
“YÜZ YÜZE ALIM YAPILMALI, BAZI SİTELER DOLANDIRICI OLABİLİYOR”
Cep telefonu alımı yaparken bilinmeyen internet sitelerinden değil, bizzat görüşerek alınması gerektiğini ve ikinci el ve sıfır telefon arasındaki fiyat farkına değinen Sarı; “İkinci el ve sıfır cep telefonu alım şekli piyasada hemen hemen birbirine denk diyebilirim. İkinci el de satışımız da sıfır satışımız da yoğunluktadır. Bazı durumlarda ikinci el satışımız çoğalabiliyor. Bazı sitelerde kandırma,dolandırma olabiliyor. Direk yüz yüze görüşüp almaları daha mantıklı olabiliyor. İkinci el ve sıfır telefon arasında fiyat farkı illa ki oluyor. %30’dan başlıyor,
%50-60’a kadar çıkıyor. Kasa yapısına, temizliğine, hafızasına, ekran temizliğine göre değişiyor. Faturası kendi adımıza olduğu için sıfır ürün her zaman önceliğimiz olmalıdır. İkinci el alınacağı zama da bunlara dikkat edilirse hiçbir problem olmaz.
“ÇAKMA TELEFONLAR İNSAN SAĞLIĞINA ZARARLIDIR”
Sahte ve gerçek cep telefonları arasındaki farka değinen Sarı; “Çakma telefon illa ki insan sağlığına zararlıdır. Sar değerleri çok yüksek oluyor. Normal bir telefonun sar değeri ve çakma bir telefonun sar değeri arasında 2 kat fark var, bu da insan sağlığı açısından çok zararlıdır.
Ekran kalitesinden,kasa kalitesinden telefon çakma olup olmadığını belli eder. Örneğin IOS telefonun çakması içerisindeki yazılımdan belli eder. Android telefonların yazılımı birbirine çok benziyor ancak IOS telefonda bariz belli oluyor.” ifadelerini kullandı.
Pandemi döneminin getirmiş olduğu durumlardan ötürü piyasanın durgun olduğunu belirten Sarı; “Pandemi döneminden dolayı bayağı bir durgunluk oldu çoğu insanda maddi sıkıntı var. Sektörde durgunluk var. Vatandaşlar fiyatları yüksek buluyorlar. Türkiye şartlarına baktığımız zaman, fiyatlar asgari ücretle kıyaslandığında gerçekten yüksek kalıyor. Şuan da fiyat düşmesi zor, yükseliyor.” dedi.
Celalettin Sarı, cep telefonlarında yaşanan patlama durumuna ise güvenlik açığı olan bataryalar kullanıldığı ve çakma telefonlar piyasaya sürüldüğü için bu şekilde olumsuz durumlar yaşandığını dile getirerek sözlerini sonlandırdı.

bir cevap yazınız

Your email address will not be published.

Önceki Haber

Kayseri’de Yeni Trafik Eğitim Pisti

Sonraki Haber

Berber Mesut Atasoy: “10 Yıldır Berber Yetişmiyor”

0 £0.00