Çetin Arık: MKE Yangından Mal Kaçırırcasına Şirketleştiriliyor

Okuma Süresi : 5

KAYSERİ,(BGC)-Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumunun (MKE) Milli Savunma Bakanlığına bağlı bir anonim şirkete dönüştürülmesine yönelik kanun teklifinin dün akşam saatlerinde TBMM’den geçmesinin ardından, TBMM Milli Savunma Komisyonu Üyesi ve CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık açıklamada bulundu. Arık, “İktidar partisi yangından mal kaçırırcasına büyük bir telaşla MKE’yi şirketleştirmek istiyor” dedi.

CHP Milletvekili Arık, MKE’nin kâr yaratan bir kurum olduğunu belirterek “İktidar ‘Kurum hantal, daha verimli hâle getireceğiz, nitelikli personel alımı sağlayacağız’ diyor ama ‘hantal’ dediği kurum 2019 yılında 517 milyon lira, 2020 yılında ise 708 milyon lira kâr açıkladı” şeklinde konuştu.

Arık, MKE’nin şirketleştirmenin ardından özelleştirilebileceğini öne sürerek “Bu iktidar ‘MKE satılmayacak’ diyorsa bilin ki MKE’yi satacaktır. Neymiş efendim, teklifin 8’inci maddesine ‘satılmayacak’ diye önerge eklenmiş. Bir gece yarısı ‘MKE’yi sattım arkadaş’ denilirse buna kim engel olabilecek? Buna kim ‘Dur’ diyebilecek? Sayın Meclis Başkanı mı ‘Dur’ diyecek? Sayın Komisyon Başkanı mı ‘Dur’ diyecek? Yoksa, bu teklifin ilk imzacısı Ak Parti Kırıkkale Milletvekili Sayın Ramazan Can mı ‘Dur’ diyecek?” ifadelerini kullandı.

Arık, ülkenin durumuna vurgu yaparak “İşçi perişan, memur perişan, çiftçi perişan, esnaf perişan; işsizlik insanlarımızın canını yakıyor, insanlar intihar ediyor; iktidar partisi de yangından mal kaçırırcasına büyük bir telaşla bir an önce MKE’yi şirketleştirmek istiyor, sanki MKE şirketleştirilirse memleketimizdeki bütün bu can yakıcı sorunlar çözülecekmiş gibi. Bu teklif Türkiye’nin göz bebeği olan ve Mehmetçik’e silah, mermi üreten bir kurumunu birilerine peşkeş çekmenin yolunu açan bir tekliftir, dolayısıyla bu teklif ihanet teklifidir” şeklinde konuştu.

İktidar partisine sert eleştiriler yönelten Arık, “Bugün tam Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Gençliğe Hitabe’sinde ‘İktidara sahip olanlar gaflet, delalet, hatta hıyanet içinde bulunabilir’ dediği günler yaşıyoruz. İktidar bu milletin göz bebeği kurumlarını, cumhuriyetle yaşıt kurumlarını ‘Babalar gibi satarız’ diyor ve maalesef bir bir satıyor, bunu yaparken de milliyetçilik ve yerlilik kılıfına bürünüyor tıpkı kurdun kuzu postuna büründüğü gibi” ifadelerini kullandı.

MKE’YE NE OLACAK?

Yeni çıkarılan kanuna göre Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKE) şirkete dönüştürülerek “Makine ve Kimya Endüstrisi Anonim Şirketi” unvanını alacak. Sermayesinin ve bütün mali haklarının Hazine ve Maliye Bakanlığına ait olacağı şirkette, idari işlemlerden Milli Savunma Bakanlığı sorumlu olacak. MKE AŞ, yerli ve yabancı uyruklu personel istihdam edebilecek, Kamu İhale Kanununa tabi olmayacak ve gümrük vergisinden muaf tutulacak. Kurum personelinin özlük hakları ise korunacak. Kurumda emeklilik isteyen personelin işlemleri yerine getirilecek, yeni şirketle yapılacak sözleşmeyi kabul etmeyen memurlara üç farklı il tercihi alınarak nakil yapılacak. MKE AŞ bünyesinde çalışmaya devam etmek istemeyen personeller ise Milli Savunma Bakanlığına bağlı diğer kurumlarda istihdam edilecek.

Ayrıca kanuna “Şirket, şirketin hisseleri ve bağlı ortaklıkları, satış, kiralama, işletme hakkının devri ve/veya sair başka tasarruflar yoluyla yerli ve yabancı özel hukuk gerçek ve tüzel kişilerine devre konu edilemez” maddesi de eklendi.

bir cevap yazınız

Your email address will not be published.

Önceki Haber

Berna Gözbaşı’na Sürpriz Doğum Günü Kutlaması

Sonraki Haber

Yeşilhisar’da Kuru Fasulye Ekili Tarlalar İncelendi

0 £0.00